Prawa i obowiązki

Ogółnopolski Dzień Praw Dziecka

20 listopada 2014r  obchodzony będzie po raz pierwszy w Polsce Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Zachęcamy do przeczytania listu  Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka i Ministra Edukacji Narodowej Joanny Kluzik- Rostkowskiej

Drodzy i Szanowni

20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodzony będzie Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Mamy nadzieję, że ustanowienie takiego dnia, uświadomi dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomni, że mają tych praw zawsze przestrzegać. 20 listopada będziemy też świętowali 25. rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka –Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka. Pragniemy zachęcić Was, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, do podjęcia podczas lekcji odbywających się 20 listopada, ciekawych inicjatyw, które staną się okazją do rozmów o prawach dziecka i jego potrzebach, nie tylko edukacyjnych. Chcielibyśmy, aby ten dzień trwale wpisał się w szkolną tradycję. Mamy nadzieję, że mądrej dyskusji będzie towarzyszył uśmiech i zabawa, a od tego roku 20 listopada stanie się Wielkim Dziecięcym Świętem.

Przedszkolak ma prawo:

• Prosić o to, czego chce, ale nie wymagać tego.
  • Mieć i wyrażać swoje zdanie.
  • Podejmować decyzje i ponosić ich konsekwencje.
  • Uczestniczyć we wszystkich formach aktywności proponowanych przez przedszkole.
  • Przebywać w warunkach zapewniających bezpieczeństwo.
  • Bawić się i wybierać towarzyszy zabaw.
  • Zdobywać wiedzę i umiejętności, badać i eksperymentować.
  • Do indywidualnego tempa procesu rozwojowego.
  • Popełniać błędy i zmieniać zdanie.
  • Odnosić sukcesy.
  • Do swojej prywatności, samotności i niezależności.
  • Do nienaruszalności cielesnej.
  • Do snu i wypoczynku, jeśli tego potrzebuje.
  • Do jedzenia i picia, gdy jest głodne i spragnione.
  • Do pomocy nauczyciela w sytuacjach trudnych dla niego.
  • Znać swoje prawa i korzystać z nich.

Z prawami idą w parze obowiązki na miarę możliwości wiekowych dziecka przedszkolnego. Dziecko musi zrozumieć, że funkcjonowanie w grupie przedszkolnej nie polega tylko na braniu od innych, ale także na dawaniu czegoś z siebie drugiej osobie.

Przedszkolak ma obowiązek:

• Postępować zgodnie z ogólnie przyjętymi normami społecznymi, stosować normy grzecznościowe w stosunku do kolegów i osób dorosłych.
  • Dbać o bezpieczeństwo, zdrowie swoje oraz kolegów.
  • Przestrzegać zasad obowiązujących w grupie, respektować polecenia nauczyciela.
  • Utrzymywać porządek wokół siebie.
  • Dbać o swój wygląd.
  • Starać się wywiązywać z przyjętych obowiązków.
  • Pomagać młodszym i słabszym kolegom.
  • Przyjaźnie odnosić się do przyrody.
  • Szanować godność i wolność drugiego człowieka.
  • Informować nauczyciela o problemach.