Zdrowie

Ukąszenie przez kleszcza: czy jest powód do obaw?

Kleszcze to małe pajęczaki, które mogą wywołać nieproporcjonalnie duże problemy zdrowotne dla tych, którzy zostaną przez nie ukąszeni. W wielu regionach świata, w tym w Polsce, kleszcze są nosicielami wielu chorób, które mogą być przekazywane człowiekowi w trakcie ukąszenia. Czy jednak każde ukąszenie przez kleszcza jest niebezpieczne? Spróbujmy rozwiać pewne mity związane z tym problemem.

Rozpoznawanie ukąszenia przez kleszcza

Zazwyczaj ukąszenie przez kleszcza jest mało bolesne i niekiedy trudno je zauważyć. Kleszcz wbija swoje narządy gębowe w skórę i zaczyna się żerować na krwi swojego żywiciela. W miejscu ukąszenia może powstać mała, zaczerwieniona plamka, która z czasem może powiększyć się i stać się bardziej widoczna.

Choroby przenoszone przez kleszcze

Nie każde ukąszenie przez kleszcza prowadzi do zarażenia, ale ryzyko istnieje. Dwa główne zagrożenia, które mogą pojawić się po ukąszeniu w Polsce to borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Borelioza – jest to choroba bakteryjna, która może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Objawy mogą pojawić się w ciągu kilku dni lub tygodni po ukąszeniu i obejmują zaczerwienienie wokół miejsca ukąszenia, gorączkę, ból głowy, zmęczenie oraz bóle mięśni i stawów.

Kleszczowe zapalenie mózgu – jest to wirusowe zapalenie mózgu, które w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo lub z objawami grypopodobnymi. W późniejszym etapie mogą wystąpić poważniejsze objawy neurologiczne.

Profilaktyka po ukąszeniu przez kleszcza

Jeśli zostaniemy ukąszeni przez kleszcza, ważne jest, aby usunąć go jak najszybciej. Używaj pęsety lub specjalnych narzędzi do usuwania kleszczy, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry i delikatnie, ale stanowczo wyciągając go na zewnątrz. Po usunięciu kleszcza miejsce ukąszenia należy dokładnie oczyścić.

Równie ważne jest monitorowanie miejsca ukąszenia przez kilka następnych dni lub tygodni w poszukiwaniu ewentualnych objawów choroby. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące symptomy, niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Zapobieganie ukąszeniom przez kleszcze

Aby uniknąć ukąszenia przez kleszcza, warto stosować się do kilku podstawowych zasad:

  • unikać poruszania się po wysokiej trawie lub krzakach w miejscach o wysokim zagęszczeniu kleszczy,
  • stosować preparaty przeciwkleszczowe,
  • nosić ubranie zakrywające całe ciało oraz obuwie z wysoką cholewką, po powrocie z terenu, na którym mogą występować kleszcze, dokładnie się obejrzeć i sprawdzić, czy na ciele nie ma żadnych intruzów.